Dzisiaj przepis na bardzo wysokobiałkowy obiad. Rolada z indyka z mozzarellą i pomidorami pieczona na plastrach cukinii to danie niskokaloryczne i niskowęglowodanowe (poniżej 10 g w porcji). Nie wymaga wiele pracy, a wszystko piecze się razem w naczyniu żaroodpornym, więc żaden tam sajgon na pół kuchni. 😉  

Ja uwielbiam drób pieczony z warzywami, więc dość często szykuję podobne posiłki. Tym też jestem zachwycona. Mięso wychodzi wyjątkowo soczyste, a słuszna ilość rozpuszczonego sera daje satysfakcję równą tej po zjedzeniu pizzy czy innego niekoniecznie zdrowego i fit jedzonka. Dodatkowo mimo niskiej kaloryczności porcja jest naprawdę spora i zapewnia uczucie sytości na długi czas.

Rolada z indyka z mozzarellą i pomidorami — lista składników 

Z podanej ilości składników robię cztery porcje i wg takiego podziału podaję makro, natomiast o sposobach na rozmnożenie porcji napiszę niżej. 

Makro jednej porcji: 364 kcal, B: 51 g, T: 14 g, W: 9 g. 

Lista składników: 

  • pierś z indyka — 750 g, 
  • pomidory — 2 sztuki,
  • mozzarella light (z zalewy) — 250 g, 
  • cukinia — 600 g, 
  • 3 łyżki oliwy lub ulubionego oleju, 
  • czosnek — 2 ząbki, 
  • sok z cytryny — 2 łyżeczki, 
  • natka pietruszki — 1-2 gałązki, 
  • migdały (najlepiej wcześniej namoczone) — 1-2 sztuki, 
  • liście (może być bazylia, szpinak, rukola itp.) — niewielka garść, 
  • sól, pieprz, ulubione zioła i inne przyprawy.  

Rolada z indyka z mozzarellą i pomidorami — sposób przygotowania

1. Odkrajamy twarde końce cukinii i kroimy ją na plastry lub — jeśli mamy jedną dużą — półplasterki. Umieszczamy je w naczyniu żaroodpornym i przyprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Dodajemy łyżkę oliwy lub oleju oraz dwie łyżeczki soku z cytryny. Wszystko razem mieszamy, starając się, by przyprawy równomiernie pokryły plastry cukinii. Całość odstawiamy do lodówki. 

2. Przygotowujemy oliwę/olej smakowy. Obrane ząbki czosnku, natkę pietruszki, migdały i wybrane liście blendujemy z pozostałymi dwiema łyżkami oliwy/oleju. Powinien wyjść z tego gładki, ale dość gęsty płyn — coś w rodzaju płynnego pesto. Jeżeli konsystencja Ci nie odpowiada, możesz nią manipulować, dodając więcej oliwy albo stałych składników.  

3. Pierś z indyka rozcinamy tak, żeby otrzymać jeden duży i niezbyt gruby plaster mięsa na roladę. Zaczynamy, jakbyśmy chcieli odciąć cienki kotlet z góry, ale nie dochodzimy do końca, tylko zakręcamy do dołu, znowu nie dochodzimy do krawędzi i skręcamy… Nasze cięcie, jeśli spojrzeć na najmniejszy bok, powinno mieć kształt ślimaka. 

4. Mięso rozkładamy, lekko rozbijamy i przyprawiamy z obu stron. Dodatkowo stronę, która będzie wewnętrzną naszej rolady, smarujemy większą częścią przygotowanej wcześniej oliwy smakowej. 

przyprawione mięso z piersi indyka na roladę

5. Pomidory i mozzarellę kroimy w plastry i rozkładamy rzędami na piersi z indyka.

  •  Nawet jeśli płat mięsa wyszedł nierówny (jak na zdjęciu), to rzędy robimy wszędzie tej samej długości. 
  • Ten nierówny koniec ma znaleźć się we wnętrzu rolady — od niego zaczynamy zwijanie i na nim układamy trochę grubszą warstwę mozzarelli i pomidorów.
  • Zostawiamy trochę wolnego miejsca na drugim brzegu, który skończy na wierzchu rolady naszej rolady z indyka. 
rolada z indyka z pomidorami i mozzarellą gotowa do zwijania

6. Mięso ciasno zwijamy i spinamy szpilkami — używamy stosunkowo dużej ilości farszu, więc lepiej w ten sposób zabezpieczyć roladę na czas pieczenia. 

7. Z lodówki wyciągamy naczynie żaroodporne. Przesypujemy połowę cukinii na pokrywkę naczynia, żeby uniknąć zbyt grubej warstwy pod indykiem. Układamy roladę na cukinii i miejsce złożenia mięsa smarujemy pozostałością oliwy smakowej. Nie dolewamy wody ani oleju — cukinie puszczą sok, z indyka też co nieco wycieknie, w dodatku używaliśmy tłuszczu podczas przyprawiania cukinii. 

rolada z indyka z mozzarellą i pomidorami gotowa do pieczenia

8. Wstawiamy naczynie oraz pokrywkę z częścią cukinii do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez ok. 1,5 godziny. Żadnego z naczyń nie przykrywamy, mięso się nie spali, a cukinia i tak skończy, pływając w pysznym sosie. Dodatkowo żeby rolada z indyka zarumieniła się z dwóch stron, obracamy ją po upływie mniej więcej godziny.

9. Dokładny czas pieczenia zależy od piekarnika oraz grubości rolady, dlatego po wyjęciu polecam naciąć ją w najgrubszym miejscu, żeby sprawdzić, czy środek się dopiekł. Taka rolada wychodzi bardzo soczysta, mozzarella pięknie się rozpuszcza, a pomidory są miękkie. Oczywiście pokrywkę z samą cukinią możemy wyjąć wcześniej, jak tylko uzyska preferowaną przez nas konsystencję. 

rolada z indyka z mozzarellą i pomidorami po upieczeniu na cukinii

Zobacz także: Krem z pieczonych pomidorów i cukinii.

Uwagi, rady, pomysły i inne takie

  • Ja zazwyczaj od razu robię większą porcję smakowej oliwy/oleju, którą przechowuję potem w małym słoiczku — jest świetna do grzanek, ale sprawdza się też właśnie przy pieczeniu mięs czy nawet zamiast sosu pomidorowego do pizzy. Do tej rolady z indyka z pomidorami i mozzarellą zużyłam w sumie trzy łyżki, więc pod tym kątem starałam się oszacować ilość potrzebnych składników, jednak śmiało możesz zrobić więcej. 
  • Do blendowania używam Blendy Go 3, bo szybko się go myje i jest mały; w sam raz do tak niewielkich porcji. Jeżeli z niego nie korzystasz i masz problem ze zblendowaniem tego w dużym blenderze kielichowym, spróbuj użyć blendera typu żyrafa. Możesz też posiekać liście i migdały, a ząbki czosnku przecisnąć przez praskę i wymieszać z olejem albo całkowicie pominąć ten punkt; tak dodatkowo odchudzisz swoją roladę z indyka. 

Przeczytaj także: recenzja Blendy Go 3.  

  • Jeżeli nie obracałaś mięsa w trakcie pieczenia, na koniec sprawdź nie tylko środek, ale i spód rolady. Przy grubszej roladzie spód mógł zostać niedopieczony. 
  • Ja cukinię i roladę z indyka z mozzarellą i pomidorami dzielę na 4 porcje, ponieważ do posiłku już nic więcej nie dodaję — akurat mamy obiad na dwa dni. I to na tyle lekki, że bez wyrzutów sumienia możemy wciągnąć później jakiś deserek. Natomiast jeżeli potrzebujesz większej liczby porcji, tę roladę pokroisz spokojnie na osiem plastrów. Wystarczy, że dorzucisz jakieś dodatki i już masz dwa razy więcej nakarmionych osób. 😉 Szczególnie polecam purée ziemniaczane (ziemniaki rozgnieć z sosem, który powstał podczas pieczenia, a nie z masłem i mlekiem) albo ryż (po ugotowaniu wrzuć go do naczynia żaroodpornego i wymieszaj z cukinią i powstałym sosem). 

Smacznego! Mam nadzieję, że rolada z indyka z pomidorami i mozzarellą zagości na Twoim stole nie raz. Jeśli przepis przypadł Ci do gustu, podziel się opinią w komentarzu i daj znać, jakie dodatki wybrałaś do tego dania. A jeśli szukasz więcej inspiracji na zdrowe posiłki, zajrzyj do innych przepisów na blogu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *